Serwer solarny

  • Cezary Stępkowski
  • Daria Pyrczak

Projekt zakłada budowanie i korzystanie z własnej, możliwie najbardziej zrównoważonej infrastruktury pozwalającej na przechowywanie i udostępnianie zasobów cyfrowych.

Korzystamy z lokalnego serwera zasilanego energią ze źródeł odnawialnych (strona, którą właśnie oglądasz, również jest na nim przechowywana). Kolejne etapy to przejście na serwer zasilany wyłącznie energią słoneczną (poprzez dedykowany panel solarny) i tworzenie kolejnych instancji tego rodzaju oraz łączenie ich w sieć.

Zarówno hardware, jak i software, których w tym projekcie używamy, funkcjonuje na zasadzie otwartego dostępu (open source). To powinno pozwolić nam replikować to rozwiązanie w przyszłości ze zminimalizowanym ryzykiem uzależnienia od dostawcy (z ang. vendor lock-in).

Powody, dla których to robimy:

  1. Odzyskiwanie poczucia sprawczości oraz kontroli nad własnymi danymi. Odporność na potencjalne gwałtowne zmiany dostępności zaawansowanych rozwiązań technologicznych zapewnianych przez wielkie korporacje.
  2. Przywracanie pierwotnej wizji sieci, która miała być tworzona przez jej użytkowników i wykorzystywana dla ich rozwoju, zaspokajania ich potrzeb i dzielenia się wiedzą. Obecnie siecią zawładnęły wielkie platformy - zaledwie kilka portali generuje większość ruchu w internecie, a ich głównym celem jest pozyskiwanie naszych danych dla celów komercyjnych.
  3. Zmniejszanie negatywnego wpływu na środowisko. Mały, lokalny serwer jest całkowicie wystarczający dla serwowania prostej, w dużej mierze statycznej strony internetowej, a jego negatywny wpływ na środowisko jest nieporównanie mniejszy niż np. wpływ AWS (Amazon Web Services).